Počet položek: 0 0 CZK
CZK EUR

Péče o šperky

Bižuterní kov, nebo také obecný kov, je slitinou především mědi a zinku. Bižuterie není určená ke každodennímu nošení a podle toho je také potřeba o ni pečovat. Šperky z bižuterie nejsou z tak odolného materiálu jako je zlato, stříbro nebo chirurgická ocel. Čím ale konkurují těmto kovům je jejich cena, která je výrazně nižší než je třeba u šperků ze zlata.

Vlastnosti, výhody a nevýhody

  • křehký, měkký materiál
  • nízká cena
  • široká barevná škála
  • kratší životnost

Péče

Bižuterie se vyrábí z méně odolných materiálů, a proto je potřeba se o ni starat co možná nejlépe, aby vydržela krásná co nejdéle. Proto je nutné nosit i uchovávat bižuterii zvlášť, aby nedošlo ke kontaktu se šperky z chirurgické oceli, které mohou bižuterii poškrábat a trvale tak poškodit.

Pozor na vodu

Rozhodně se nedoporučuje se s bižuterií koupat, sprchovat, mýt nádobí a podobné činnosti. Zkrátka se vyhnout kontaktu s vodou. To vše může šperky z bižuterie poškodit, proto je při takových činnostech odkládejte. Také je dobré si šperky z bižuterie odložit při sportu, spánku nebo fyzické námaze.

Bižuterie má často sklony k tomu měnit svou barvu, měnit vzhled a dochází také k narušení povrchu. Na takové změny nemá vliv pouze voda, ale také lidský pot, který může být agresivní. K narušení povrchu může také dojít při používání parfémů, krémů, chlóru nebo mořské vody.

Šperky z bižuterie si vždy nasazujte jako poslední. Na jejich vzhled má také negativní vliv lak na vlasy, líčidla, krémy a jiná kosmetika.

Uložení

Bižuterie patří na suché místo, kde je čisto a je mimo dopad slunce, vlhka a nedochází v něm k velkým teplotním výkyvům. V opačném případě ztrácí bižuterie svůj lesk, třpyt a začnou se na ní vytvářet skvrny. Ideální je mít bižuterii ve šperkovnici, zásuvce a rozdělenou v sáčcích, sáčky by měly být látkové. Není dobré mít všechny náušnice v jednom pouzdře nebo sáčku.

Stříbřená slitina kovů. Jedná se o slitinu zinku a cínu. Šperky z této slitiny jsou postříbřené a jsou barevně stálejší a odolnější než obecný kov.

Stříbro 925. Pro větší odolnost a tvrdost se do čistého stříbra často přidává měď  a vzniká tzv. „sterlingové stříbro“, což je stříbrná slitina ryzosti 925/1000. Jedná se o velmi kvalitní stříbro. U nás se vyrábějí a kupují šperky převážně z této slitiny kovu, která obsahuje 92,5 % stříbra a 7,5 % příměsi, nejčastěji mědi.

Jak pečovat o své stříbrné šperky:
Největším nepřítelem stříbrných šperků jsou chemické látky. Důležité je vyhnout se jakýmkoliv chemikáliím používaných v domácnosti, např. chloru nebo čpavku. Šperky by se neměly dostat do styku ani s chlorovanou vodou na koupalištích. Škodlivé mohou být i kosmetické přípravky, laky na vlasy, krémy, parfémy, odličovací přípravky nebo make-up.
Pokud stříbrné šperky zčernají, nejedná se o vadu materiálu. Černání stříbra je přirozený jev, jde o oxidaci jeho povrchu. Nejlepším způsobem jak černání stříbrného šperku předejít je jeho nošením. V případě zčernání šperku ho lze vyčistit ve speciálním roztoku na čištění stříbra (běžně dostupný v drogeriích) nebo vyčistit speciálním hadříkem na čištění stříbra. Šperky také vyčistí v jakémkoliv klenotnictví.

Ocel -V oboru šperkařství se nejvíce využívá ocel 316L, která se lidově nazývá chirurgická ocel. Dále ocel nerezová s označením 304. Obě se vyznačují velmi dobrou kvalitou, liší se pouze složením. Šperky vyrobené z oceli jsou pevné, odolné, hypoalergenní a stálobarevné.

Péče o šperky bižuterie

bižuterie

Potřebujete poradit ? Péče o šperky

Vaše jméno, příjmení, firma
Váš email
Váš telefon
Váš dotaz
     více informací