Bižuterní kov, nebo také obecný kov, je slitinou především mědi a zinku. Některé šperky z bižuterního kovu jsou postříbřené, pozlacené, případně s povrchovou úpravou rhodium. Bižuterie není určená ke každodennímu nošení a podle toho je také potřeba o ni pečovat. Šperky z bižuterie nejsou z tak odolného materiálu jako je zlato, stříbro nebo chirurgická ocel. Čím ale konkurují těmto kovům je jejich cena, která je výrazně nižší než je třeba u šperků ze zlata.
Vlastnosti, výhody a nevýhody
Péče
Bižuterie se vyrábí z méně odolných materiálů, a proto je potřeba se o ni starat co možná nejlépe, aby vydržela krásná co nejdéle. Proto je nutné se vyhýbat šperkům z chirurgické oceli, které mohou bižuterii poškrábat a trvale tak poškodit.
Pozor na vodu
Rozhodně se nedoporučuje se s bižuterií koupat, sprchovat, mýt nádobí a podobné činnosti. Zkrátka se vyhnout kontaktu s vodou. To vše může šperky z bižuterie poškodit, proto je při takových činnostech odkládejte. Také je dobré si šperky z bižuterie odložit při sportu, spánku nebo fyzické námaze.
Bižuterie má často sklony k tomu měnit svou barvu, měnit vzhled a dochází také k narušení povrchu. Na takové změny nemá vliv pouze voda, ale také lidský pot, který může být agresivní. K narušení povrchu může také dojít při používání parfémů, krémů, chlóru nebo mořské vody.
Šperky z bižuterie si vždy nasazujte jako poslední. Na jejich vzhled má také negativní vliv lak na vlasy, líčidla, krémy a jiná kosmetika.
Uložení
Bižuterie patří na suché místo, kde je čisto a je mimo dopad slunce, vlhka a nedochází v něm k velkým teplotním výkyvům. V opačném případě ztrácí bižuterie svůj lesk, třpyt a začnou se na ní vytvářet skvrny. Ideální je mít bižuterii ve šperkovnici, zásuvce a rozdělenou v sáčcích, sáčky by měly být látkové. Není dobré mít všechny náušnice v jednom pouzdře nebo sáčku.
Stříbro 925. Pro větší odolnost a tvrdost se do čistého stříbra často přidává měď a vzniká tzv. „sterlingové stříbro“, což je stříbrná slitina ryzosti 925/1000. Jedná se o velmi kvalitní stříbro. U nás se vyrábějí a kupují šperky převážně z této slitiny kovu, která obsahuje 92,5 % stříbra a 7,5 % příměsi, nejčastěji mědi.
Jak pečovat o své stříbrné šperky:
Největším nepřítelem stříbrných šperků jsou chemické látky. Důležité je vyhnout se jakýmkoliv chemikáliím používaných v domácnosti, např. chloru nebo čpavku. Šperky by se neměly dostat do styku ani s chlorovanou vodou na koupalištích. Škodlivé mohou být i kosmetické přípravky, laky na vlasy, krémy, parfémy, odličovací přípravky nebo make-up.
Stříbro je náchylné k černání povrchu, což je vyvolané oxidací na vzduchu nebo příliš kyselým pH faktorem vaší pokožky a vylučovaného potu. Uchovávejte je vždy oddělené od jiných šperků.
bižuterie